Na konci 18. bylo švýcarské spříseženství tvořeno 13 státy, nazývanými Orte nebo Stätten, a spojeneckými či podřízenými územími. Roku 1798 byl tento systém Napoleonem násilně nahrazen Helvétskou republikou rozdělenou na kantony. Obyvatelé se proti tomuto stavu vzbouřili a po pádu napoleonského režimu vznikla roku 1815 Spolková smlouva, v níž bylo Švýcarsko definováno jako volný spolek zcela samostatných států.
Spolková ústava byla podepsána roku 1848 a jejím podpisem vznikl federální stát rozdělený na stavy, respektive kantony, kterým byly omezeny pravomoce. V minulosti existovalo těchto stavů 23. V novodobé historii proběhla pouze jediná změna – roku 1979 vznikl nový kanton Jura, který se odtrhl od kantonu Bern.
V současnosti je Švýcarsko tvořeno 26 autonomními státy nazývanými kanton. Přesné je však označení „26 kantonů a polokantonů“, protože šest kantonů bývalo až do roku 1999 označováno jako polokanton, s různými odlišnostmi. Ačkoli polokantony formálně zanikly, liší se těchto šest kantonů od ostatních například tím, že do Stavovské rady (Staanderat) mají právo volit pouze 1 zástupce. Jedná se o kantony Obwalden, Nidwalden, Basel-Stadt, Basel- Landschaft, Appenzell Ausserrhoden a Appenzell Innerrhoden.
Přehled kantonů (a polokantonů) podle roku přistoupení ke Spolku:
- 1291 – Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Uri
- 1332 – Luzern
- 1351 – Zürich
- 1352 – Glarus, Zug
- 1353 – Bern
- 1481 – Fribourg, Solothurn
- 1501 – Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Schaffhausen
- 1513 – Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden
- 1803 – Aargau, Graubünden, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Vaud
- 1815 – Genéve, Neuchâtel, Wallis
- 1979 – Jura
Přehled kantonů (a polokantonů) podle úředního jazyka:
- němčina: Aargau, polokanton Appenzell Ausserrhoden, polokanton Appenzell Innerrhoden, polokanton Basel-Landschaft, polokanton Basel-Stadt, Glarus, Luzern, polokanton Nidwalden, polokanton Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Uri, Zug, Zürich,
- francouzština: Genéve, Jura, Neuchâtel, Vaud
- italština: Ticino
- němčina a francouzština: Bern (převládá němčina), Fribourg (převládá francouzština), Wallis (převládá francouzština)
- němčina, italština a rétorománština: Graubünden
Obecné informace
- Geografie
- Kantony
- Základní informace