Google Facebook TwitThis MySpace del.icio.us Digg Live

Sankt Moritz - Svatý Mořic

Sankt Moritz, česky Svatý Mořic, je město ležící ve švýcarském kantonu Graubünden. Nachází se v okresu Maloja, v údolí Engadin v nadmořské výšce 1.843 metrů. Rozprostírá se na břehu jezera Moritzer See. Ze severu je ohraničeno pohořím Albula, na jihu se rozkládá pohoří Bernina. Jen několik kilometrů od Svatého Mořice leží nejvyšší vrchol východních alp – Piz Bernina.

Město zaujímá rozlohu 28,69 km2 a žije zde něco přes 5.000 obyvatel. Hustota zalidnění je 178 obyvatel na km².

Na území dnešního Svatého Mořice sídlili v době bronzové už Keltové.

Svatý Mořic
Svatý Mořic

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1139, kdy je zmiňována svatyně Mauricium. Osada byla pojmenována podle koptského pravoslavného a katolického světce Svatého Mořice. Poutníci, kteří přicházeli na území Svatého Mořice ke svatyni, byli fascinováni zdejší bublající vodou a věřili v její uzdravující účinky.

V roce 1519 papež Leo X slíbil rozhřešení každému, kdo vykoná pouť do Svatého Mořice. V roce 1635 zde nějakou dobu pobýval tehdejší odborník na přírodní léčbu Paracelsus. V 16. století bylo zpracováno první vědecké pojednání o zdejších minerálních pramenech.

Dlouhá staletí proudili do Svatého Mořice návštěvníci všichni bez výhrady však v létě. V září 1864 Johannes Badrutt uzavřel se čtyřmi britskými letními turisty zajímavou sázku – Britové měli přijet do Svatého Mořice v zimě a Badrutt slíbil zaplatit jim cestu. Pokud by se jim ve Svatém Mořici líbilo, mohli být Badruttovými hosty jak dlouho si přáli. Nejen že zůstali, ale příště přivedli i své přátele. V roce 1864 pak byla ve Svatém Mořici založena první švýcarská turistická kancelář. Na konci 19. století už byl Svatý Mořic prvním městem ve Švýcarsku, který měl elektrické osvětlení – to bylo nainstalováno v hotelu Kulm. Roku 1880 se zde konal první curlingový turnaj na evropském kontinentu. O dva roky později zde proběhl první evropský bruslařský šampionát a v roce 1889 první golfový turnaj v Alpách. Roku 1890 zde proběhl dokonce první bobový závod. Ještě před koncem úspěšného 19. století, v roce 1896 se Svatý Mořic stal prvním alpským městem, ve kterém byly uvedeny do provozu elektrické tramvaje.

Roku 1906 se konal první dostihový závod na sněhu a o rok později i na zmrzlém jezeře. Na počátku 20. století byl vyhlouben tunel pod Albulským průsmykem a železniční dráha byla prodloužena až do Svatého Mořice. Dne 10. července 1904 byla železnice nazývaná Rhétská dráha slavnostně uvedena do provozu.

Roku 1910 byla dokončena Berninská dráha vedoucí ze Svatého Mořice do italského Tirana. Je dlouhá 61 kilometrů, na trase se nachází 52 mostů a 13 tunelů. Železnice je úzkorozchodná, překonává převýšení 1.824 metrů a sklon trati dosahuje až 7%, ale nevyužívá ozubnici a dokonce ani vrcholový tunel.

Roku 1928 se Svatý Mořic stal místem konání zimních olympijských her a o rok později zde byla založena první lyžařská škola.

V roce 1934 se zde konalo první mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Nejúspěšnější tehdy byla nacistická Německá říše, ale švýcarští sportovci získali stejný počet medailí – dvě zlaté a jednu stříbrnou vybojoval David Zogg, zlatou a bronzovou Anny Rüeggová, dvě bronzové Heinz von Allmen a po jedné bronové Willi Steuri a Rösli Romingerová.

Po skončení 2. světové války se roku 1948 ve Svatém Mořici znovu konaly zimní olympijské hry. Zlatou medaili získali Švýcaři Eddy Reinalter a Hedy Schluneggerová, stříbrnou a bronzovou Karl Molitor, stříbrnou Antoinette Meyerová a bronz Rolf Olinger. Švýcarsko bylo tehdy nejúspěšnější zemí v alpském lyžování.

Svatý Mořic byl vydatným pořadatelem bobových mistrovství světa, kterých se uskutečnilo více než 20, a Engadinského lyžařského maratonu, kterých se od roku 1969 uskutečnilo přes čtyřicet.

V únoru 1974 se ve Svatém Mořici konalo mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Konkurence již v této době byla obrovská a Švýcarsku se podařilo získat jedinou medaili – bronz ve slalomu vybojovala Lise-Marie Morerodová.

V roce 1979 se zde konal golfový turnaj. Od roku 1980 se Svatému Mořici říkalo „Top of the World“, tedy „Vrchol světa“. Slogan „St Moritz – Top of the World“ byl roku 1987 zapsán jako ochranná známka. Od roku 1985 se zde konaly turnaje v polu a později i v kriketu.

Roku 2003 se ve Svatém Mořici konalo mistrovství světa, na kterém se Švýcarsku zásluhou stříbrné medaile Silvana Zurbriggena ve slalomu, stříbrné medaile Corinne Rey-Belletové ve sjezdu, bronzové medaile Bruno Kernena ve sjezdu a bronzové medaile Marlies Oesterové v kombinaci podařilo získat čtyři medaile.

Svatý Mořic je proslulý nejen díky léčivým účinkům zdejších minerálních vod, které obsahují velké množství oxidu uhličitého, a výborným lyžařským terénům, ale i díky příznivému klimatu a velmi slunečnému počasí. Slunce zde svítí 322 dní v roce.

Památky aneb co navštívit

Kostel a Šikmá věž
Kostel a Šikmá věž

Ve městě najdeme několik zajímavých památek. Je mezi nimi především kostel a Šikmá věž z 12. století, kterou najdeme u hotelu Kulm.

Další památkou je Chesa Veglia, což je nejstarší usedlost ve Svatém Mořici pocházející z roku 1658.

Zdejší autobusové nádraží bylo v 19. století tramvajovou zastávkou „Trambänkli“.

Ve městě se nachází i několik muzeí, z nichž nejzajímavější je Engadiner Museum s expozicí místní lidové architektury nebo Segantini Museum s malbami malíře Giovanni Segantiniho.

Ulice Via Serlas je nejluxusnější ulicí ve městě, nachází se zde množství drahých obchodů.

Navštěvovanou vyhlídkovou atrakcí je také takzvaný „Heidin klobouk“ – v okolí Svatého Mořice se totiž natáčel slavný příběh švýcarské Heidi.

Nejznámější lyžařské terény najdeme na svazích Corviglia a Corvatsch. Corviglia se tyčí přímo nad Svatým Mořicem a lanovky vyjíždějí až do výšky 3.057 metrů na Piz Nair. Corvatsch se tyčí nad stejnojmennou vesničkou nad jezerem Silvaplana a kabinová panoramatická lanovka vyjíždí až do výšky 3.330 metrů. V dosahu jsou také menší areály Diavolezza a Lagalb.

Ze Svatého Mořice jezdí po Rhétské dráze přes Reichenau-Tamins a Disentis/Mustér a dále po Simpolské dráze do Brigu a odtud až do Zermattu slavný vyhlídkový vlak Glacier Expres. Na trase projede 291 mostů a 91 tunelů a trasu urazí za 7,5 hodiny.

Mezi známé hosty Svatého Mořice patří Brigitte Bardot, Henry Ford, Greta Garbo, Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin nebo rodina Kennedyů.

Města a místa