Google Facebook TwitThis MySpace del.icio.us Digg Live

Nápoje

Alkoholické nápoje

Švýcarsko má díky svému německy a francouzsky mluvícímu obyvatelstvu blízký vztah k pálenkám, pivu i vínu.

Pálenky

Švýcaři pro výrobu tvrdého alkoholu využívají vše, co použít lze – hrušky (Williamine), jablka (Träsch, Gravensteiner), švestky (Pfümli nebo Zwetschgenwasser), hroznové víno (grappa) nebo višně (Kirschenwasser). Právě třešňovice je z nich nejproslulejší.

Pivo

Pivo Appenzeller
Pivo Appenzeller

Produkce domácího piva kvůli zákazu reklamy na tuzemské pivo pomalu klesá. Švýcaři ale jsou pivaři a značek piva můžeme vyjmenovat neuvěřitelné množství: Adler Bräu, Altes Tramdepot, Amboss Amber 5, Appenzeller, Baarer Bier, Back & Brau, Barbara, Basler Bier, Bier Bienne, Bier Paul, Boxer, Brasserie Artisanal, Brauhaus, Brüll! Bier Tagelswangen, Calanda, Calvinus, Cardinal, Churer Bier, Egger, Eichhof, Einsiedler, Falken, Farmer, Feldschlösschen, Felsenau, Bière Franches Montagnes, Free Beer, Frohsin, Pivo Cardinal
Pivo Cardinal
Goldküstenbräu, Gran Alpin, Gurten, Haldengut, Hangl, Hasli aus Langenthal, Hirnibräu, Hopfehäxli, Hürlimann, Ittinger, Kreuzgang, La Birreria, Lägerebräu von der Lägeren, Lindenberg Bräu, Locher, Maisgold, Monsteiner, Müllerbräu, Öufi, Pfauen aus Rapperswil, Ramseier Römer Bier, Richie, Renzo, Rosengarten, Rugenbräu, s'Bier Flüehgass aus Zürich, San Gottardo, Schützengarten, Schwamendinger, Schweizer Honigbier, Sierrvoise, Sonnenbräu, Stadtguet, Stammheimer, Sudwerk, Suonen, Steinfels Zürich, Sternen, Striker Zürich, Surselva Bräu, Trois Dames Saint Croix, Turbinenbräu, Uelibier, Unser Bier, Usterbräu, Valaisanne, Wabräu, Wädibräu, Warteck, Wartmann's Bier Freunde, Ziegelhof, Züri-Hell.

Pivo Eichhof
Pivo Eichhof

Z uvedených patří mezi ty nejznámější Calanda, luzernský Eichhof, Frohsin, Locher, Steinfels, Sternen či Wädibräu. Pro zdejší pivo jsou typické přídavné složky, jako jsou bylinky, koření či ovoce.

Běžně se zde točí pivo do třetinky. Pro objednání půllitru je nutné výslovně požádat výrazem „grosses Bier“ či „kübel“ [kýbl] :), nebo také „demi“ či „birra grande“ - v závislosti na jazykové lokalitě.

Víno

Víno je typické pro celé Švýcarsko, nejvíce však pro francouzsky a italsky mluvící oblasti. I na severu a východě však najdeme vinice - u města Schaffhausen nebo v oblasti Bündner Herrschaft, odkud pochází Pinot Noir. Graubündenský Chur zase produkuje víno Schiller, což je směs bílého a červeného vína.

Víno Clos de Chillon
Víno Clos de Chillon

Z oblasti Neuchâtelského jezera pochází slavná vína Chardonnay a Pinot Blanc. Z oblasti Ženevy pochází Gamays.

Ženevské jezero je obklopeno slavnými vinicemi Côte a Lavaux, které jsou dokonce uvedeny na seznamu UNESCO. Pochází odtud víno Chasselas. Z okolí města Montreux pochází Aigle a Yvorne. Vlastní vinice zde má i hrad Château du Chillon.

Známé vinice najdeme také v kantonu Wallis, odkud pochází vína Ermitage nebo Petite Arvive.

Italský kanton Ticino produkuje Merlot.

Nealkoholické nápoje

Rivella
Rivella

Nejvyhlášenějším švýcarským nealkoholickým nápojem je legendární Rivella. Jde o nápoj vyrobený z mléčné syrovátky, které obsahuje cca 35%, který je zdraví prospěšný a navíc bez barviv a konzervantů. Její „modrá“ verze bez cukru je na trhu již 50 let a je prvním evropským nápojem se sníženým obsahem cukru. Občas se objevují i různé její limitované nebo sezónní edice, například broskvová nebo rebarborová.

Rivella
Rivella

Z dalších nápojů jmenujme třeba nápoj vyrobený z mléka, kakaa, sladu a vajec nazvaný Ovomaltina.

Mezi švýcarské vynálezy patří instantní káva.

Praktické informace