Google Facebook TwitThis MySpace del.icio.us Digg Live

Placení

Oficiální švýcarskou měnou je švýcarský frank. Zpravidla se značí zkratkou Fr., ale můžeme se setkat i s označením fr, sFr, Sfr, SF či FS. Velmi často se používá zkratka bankovní – CHF.

Jeden frank se dělí na 100 rappů (zkratka Rp.), kterým se ve francouzsky mluvící čísti říká centimes (zkratka c) a v italsky mluvící části centesimi (zkratka c).

Mince jsou v hodnotě 5 Rp., 10 Rp., 20 Rp., 50 Rp., 1 Fr., 2 Fr. a 5 Fr., bankovky pak v hodnotách 10 Fr., 20 Fr., 50 Fr., 100 Fr., 200 Fr. a 1000 Fr. Možná trochu překvapivě chybí bankovka v hodnotě 500 Fr.
Nejlepší způsob výměny peněz jsou banky, které nabízejí nejlepší kurzy. Směnárny jsou samozřejmě také v hotelech, na letištích, železničních stanicích i v ulicích velkých měst. Může být však problém narazit na směnárnu umožňující výměnu českých korun, je tedy v hodnější si peníze vyměnit před odjezdem.

Euro

Ve státech sousedících se Švýcarskem je oficiální měnou Euro. Ačkoli Švýcarsko není členem Evropské unie a Euro není jeho oficiální měnou, jsou v turistických oblastech, restauracích i velkých nákupních centrech ceny uváděny i v eurech a eurem je možné platit. Kurz si však zpravidla stanovuje provozovatel daného zařízení a na Eura se vrací ve francích.

Bezhotovostní platby

Ačkoli pro menší výdaje je vhodnější hotovost, samozřejmostí je používání platebních karet. Používají se karty debetní i kreditní. Pro Evropany jsou obvyklé především Eurocard/Mastercard a Visa, ale akceptované jsou i karty Amrican Express, EC-Cirrus, EC-Maestro nebo Diners Club. Častým způsobem placení, pro nás neobvyklým, jsou také cestovní šeky.

Praktické informace